صنعت ریخته گری

صنعت ریخته گری چیســــتانواع روش های ریخته گری

”ریخته گری”  فن شکل‌دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب، ریختن مذاب در محفظه‌ای به نام قالب و آنگاه سرد کردن و انجماد آن مطابق شکل محفظه قالب است، این روش قدیمی‌ترین فرآیند شناخته شده برای بدست آوردن شکل مطلوب فلزات است، اولین کوره‌های ریخته‌گری ازخاک رس ساخته می‌شدند و لایه‌هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده می‌شد.

”ریخته گری”  در حوزه‌های متفاوت علم، هنر و فناوری مطرح است، به هر میزان که ریخته‌گری از حیث علمی پیشرفت می‌کند، ولی در   عمل هنوز تجربه، سلیقه و هنر قالب ساز و ریخته‌گر است که تضمین کننده تهیه قطعه‌ای سالم و بدون عیب است، این فن از اساسی‌ ترین روشهای تولید است، به دلیل اینکه بیشتر از ۵۰ درصد از قطعات انواع ماشین آلات به این طریق تهیه می‌شوند، فلزاتی که خاصیت پلاستیک کمی دارند با قطعاتی که دارای اشکال پیچیده هستند، به روش ریخته‌گری شکل داده می‌شوند.

”ریخته گری”  با توجه به تکنولوژی و مجموعه تجهیزاتی که در قالب گیری دخیل هستند شامل این موارد می‌شوند: ریخته‌گری در قالب ماسه‌ای، ریخته‌گری به روش ریژه (قالب‌های فلزی)، ریخته‌گری در قالب فلزی و با فشار کم، ریخته‌گری در قالب فلزی و با فشار بالا، دیزاماتیک، ریخته‌گری دقیق، ریخته‌گری در قالب‌های کوبشی و غیره. هر یک از موارد فوق دارای کاربردی است، که با توجه به میزان تولید قطعه، کیفیت مورد نظر آن، ابعاد و جنس قالب، از هر یک از این روشها استفاده می‌شود.

بنابراین می توان گفت ”شرکت صنایع ریخته گری ایران خودرو“ با استفاده از دانش و فناوری نوین ریخته گری در ایران و خاورمیانه از مکانیزم های ریخته‌گری در قالب‌های بی بار(Expendable) و ریخته‌گری در قالب‌های دائمی (Permanent) در صنعت خودروسازی بهره می گیرد.